detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
Denizli de ''Markalaşma'' konuşuldu

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Ekim Ayı programları çerçevesinde düzenlenen ‘’Tekstil ve Moda’da Markalaşmanın Yeri ve Önemi’’ konulu seminer,Denizli Ticaret Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

 

29 Ekim de, Denizli Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla, Yenişehir de düzenlenen ‘’Cumhuriyet Dönemi Giysileri Sergisi’’ için Denizli’ye gelen akademisyenler, Sergi açılışının ardından, DTO da düzenlenen seminere konuşmacı olarak katıldılar. Haliç Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Dekanı Prof. Dr. Esin Sarıoğlu, Prof. Dr. Şebnem R. Temir, Doç. Dr. Hülya Tezcan, Öğr. Gör. Ian Padgett,  Nişantaşı  Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Yrd. Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Bşk. Yrd. Doç. Dr. Ayşe Gamze ÖNGEN, İHKİB Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Mete Levent Serdengeçti ve İstanbul Aydın Üniversitesi Meslek Yüksek Okulundan Öğr. Gör. Saniye Çiğdem Koçak’ın katıldığı seminerde Denizli de lokomotif sektör olan Tekstilde markalaşmanın ciddi bir konu olduğu, Dünya’nın bir çok ülkesine ihracat yapan şehrin kendisinin bir Marka olmasının gerektiği belirtildi. Sanayicilerin ve PAÜ Meslek Yüksek Okulu ile Meslek Liselerinin ilgili bölümlerinden öğrencilerin ve hocaların dinleyici oldukları seminer, öğrencilerin konulara aktif katılımı, düşüncelerini dile getirmeleriyle dikkat çekti. Değişimin getireceği hareketle artık klasik havlu ve bornoz üreticiliğinin yanında, yine adından çokça söz ettiren peştemal ürünlerle kombine edilebilecek yeni bir ara üründen bahsedilen seminerde, bu tarz ürünlerdeki renk çeşitliliğinin ve gençlere bakan yönüyle yeni tasarımların, markalaşmaya giden yolda önemli bir adım olacağı kaydedildi.

İHKİB Vakfı Genel Sekreteri Mete Levent Serdengeçti’nin moderatörlüğünü üstlendiği seminerde altı çizilen önemli konulardan biri, sanayicinin dış ticareti enine boyuna incelemediği ve bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığı üzerineydi. Devlet destekleriyle AR-GE ve yeni pazarlara açılma imkanının da değerlendirildiği toplantıda, sanayiciler;  şirketlerin üzerinde ağır vergi yükü bulunduğunu ve bu konulara yeterli bütçe ayıramadıklarını belirttiler. Tasarımının ön plana çıktığı ve kullanımıyla gerçek bir kalite sunan tekstil ürünlerinin her dönemde ve Dünyanın her yerinden alıcı bulabileceği belirtilirken, Denizli ye gelen alıcıların ya da perakende alış veriş yapan vatandaşın %100 Denizli kalitesi olan ürünlere ulaşmakta zorluk çektiği de sıralanan sorunlar arasındaydı. Marka olma yolunda yapılan başarılı çalışmalarında sunum olarak gösterildiği seminerde, Dünyaca ünlü markaların yol hikayeleri Öğr. Gör. Ian Padgett tarafından sunuldu.

 

Akademisyenlerin iki günlük programı çerçevesinde Denizli de ayrıca, Tavas - Kızılcabölük Tekstil Müzesi ve PAÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu ziyaretleri de gerçekleşti. Kızılcabölük Tekstil Müzesi ziyareti için Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol tarafından hazırlanan program, akademisyenler tarafından çok beğenilirken, yerel değerlerin tanıtımındaki eksikliğin göze çarptığı ifade edildi. Konu ile ilgili olarak Başkan Turhan Veli Akyol; bundan sonraki çalışmalarının tanıtım üzerinden daha yoğun olarak geçekleşeceği haberini verdi.

 

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week