detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
Genel Kurul da yeniden DETGİS farkı

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) 4. Olağan Genel Kurulu'nda Hüseyin Öztürk yeniden başkanlığa seçildi.

Türkiye'de tekstil, hazır giyim, moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabı sektöründe 23 sektörel ve bölgesel derneği temsil eden ve alanında tek çatı kuruluşu olan MHGF'nin 4. Olağan Genel Kurulu İstanbul'da Adile Sultan Kasrında gerçekleştirildi. Delegelerin yanı sıra resmi kurum temsilcileri ve MHGF'nin çözüm ortaklarının da katıldığı Genel Kurul'da Hüseyin Öztürk gelecek üç yıl için yeniden başkan seçildi.

Genel Kurulda yeni MHGF Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: "Hüseyin Öztürk, Osman Ege, Bahri Özdinç, Mukadder Özden, Mukaddes Başkaya (DETGİS), Metin Çetinkaya, Mustafa Balkuv, Ragıp Aras, Mehmet Haskaya, Osman Sait Günteki, Şevket Cihan, Muin Altın, Prof. Dr. Esin Sarıoğlu."

MHGF Başkan Yardımcılığı görevine DETGİS Başkan Yardımcısı Mukaddes Başkaya, DETGİS Başkanı İsa Dal ise MHGF Danışma Kuruluna seçildi. MHGF Danışma Kurulunda, Federasyonun eski başkanları, Federasyona bağlı diğer dernek başkanları ve akademisyenler yer alıyor.
Konu ile ilgili olarak Başkan İsa Dal; Federasyonda DETGİS’in ciddi bir konumu olduğunu, bu konumunda DETGİS’in yaptığı etkinliklerle güçlendiğini belirtti. Yılda iki kez toplanacak olan Danışma Kurulu, Türkiye tekstil ve hazır giyim sektörüne yön verecek isimlerden oluşuyor. MHGF’nin DETGİS ve Denizli için büyük önem taşıdığını vurgulayan Dal ‘’Federasyonda beş başkan yardımcılığı konumundan birinin DETGİS’te olması yapacağımız projeler için çok önem arz ediyor’’ dedi.
Ayrıca Yönetim Kurulu Yedek Üyeliğinde ise DETGİS Başkan Yardımcısı Mustafa Koltuksuz ve DETGİS Muhasip Üyesi Faruk Oğuz yer alıyor.

Genel Kurulda Başkan Yardımcılığına seçilen Mukaddes Başkaya seçimin ardından konuşmasında, ‘’ Federasyon çatısı altında 3. Dönemde Yönetim Kurulunda görev aldım ve 4. Dönemde Başkan Yardımcılığı gibi önemli bir görevi üstlenmiş bulunuyorum. Denizli de 2 milyar dolara yakın üretim yapan sektörümüzün daha da gelişmesi, ilerlemesi ve bu çatı altında hem Federasyona, hem de sektöre fayda sağlamak adına elimizden geleni yapmak için bu görevi almış bulunuyorum. Denizli’nin ve Sektörün Dünyada Marka değerinin artırılması ve bunun da Federasyon gibi güçlü bir çatı kuruluşu ile güç birliği içerisinde yapılması için de elimizden geleni yapacağız. Sektörümüze ve Derneğimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum’’ sözleriyle düşüncelerini ifade etti.

Hüseyin Öztürk genel kurulda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin mayıs 2015 sonu itibariyle ihracat rakamlarının sevindirici olmadığını belirterek, geçen yılın ocak-mayıs dönemine göre ciddi bir düşüş görüldüğüne dikkati çekti. Moda ve hazır giyimin emek yoğun bir sektör olduğunu, bu nedenle sürekli fiyat baskısı altında bulunduklarını vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti: "İnovasyonu, modayı, tasarımı, Ar-Ge'yi artırmak zorundayız. Bunun için ülkemizden çıkan markaları ciddi anlamda destekleyeceğiz ve mümkün olduğunca sektörel kümelenmeleri artırıp bunu tasnif edeceğiz. Kamuda sektörlerle ilgili yapılan çalışmalarda mutlaka biz de taraf olacağız. Bizim adımıza yetkili olup, sorumluluk almayanlara bu yetkiyi mümkün olduğunca vermeyeceğiz, verdiğimiz yetkiyi de mutlaka sorumluluk altına aldıracağız. Yönetim kurulumuzdaki birçok arkadaşımız bölgelerindeki oda ve birliklerde de görev yapmaktadır. Önümüzdeki dönemde üst çatı kuruluşlarıyla önemli ölçüde iş birliklerimiz olacak. Başta belediyeler olmak üzere yerel yönetimlerle iş birliğimizi artıracağız. İhracattaki bu gerilemeyi birlikte aşacağız. Birlikte hareket etme kültürünü geliştirmek zorundayız. Bu ülke ve bu sektör bizim. Üretmeye ve birlikte bu sorumluluğu taşımaya devam edeceğiz."

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week