detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
5. Dünya, Türk Havlu ve Bornoz Günü İstanbul'da da kutlandı

Türk Havlu ve Bornozu’nun tüm dünyada bilinirliğini güçlendirmek için 2012 yılından bu yana düzenlenen “Dünya, Türk Havlu ve Bornoz Günü” bu yıl 5. kez kutlandı.

Bu kapsamda sektörün önde gelen temsilcileri ve Türkiye Ev Tekstili sanayicileri ve İşadamları Derneği ev sahipliğinde, tekstilin doğduğu yer İstanbul Eminönü-Sultanhamam’da yer alan tarihi Hatice Turhan Valide Sultan Sebili’nde 3 Mart Perşembe günü basın toplantısı gerçekleştirildi. Lansman ardından tüm konuklar ve konuşmacılar özel hazırlanan turkuaz bornozlarla Eminönü sokaklarında kortej yürüyüşü yaptı.

Bir tekstil ülkesi olan Türkiye’nin dünyaya ün salmış havlu ve bornozlarının bilinirliğini artırmak ve güçlendirmek için 2012 yılından bu yana gerçekleşen Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü’nün bu yıl 5.’si düzenlendi. Etkinlikler çerçevesinde tekstilin doğduğu yer İstanbul Eminönü –Sultanhamam’da yer alan Hatice Turhan Valide Sultan Sebili’nde bir basın toplantısı ve Eminönü sokaklarında kortej yürüyüşü düzenlendi.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD)’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, ve Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsa Dal, konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmacılar dünya çapında havlu ve bornoz üretiminin önemine dikkat çekerek, yakalanılan başarıların artarak devam etmesi temennisinde bulundular.

TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık 5. Dünya Türk Bornoz ve Havlu Günü hakkında şu şekilde konuştu; “İhracat rakamlarına bakıldığında ev tekstili ürün gurupları içinde, birinci sırada gelen ürün grubunun, açık ara havlu ve bornoz olduğu görülmektedir. Sadece bu ürün grubunda ihracatımız 1 Milyar doları aştı. Ülkemizin Havlu ve bornoz üretiminde ve satışında, sürdürülebilir rekabet gücüne sahip bir ülke. Dünyadaki, kaliteli havlu alıcıları için, güçlü bir aktör.

Belirleyici bir role sahip olduğunu görüyoruz. Denizli, Bursa ve daha pek çok ilimizi, Havlu ve Bornoz ’un üretim merkezi olarak değerlendirebiliriz.  Ancak; geldiğimiz durumu yeterli görerek, durağanlığa sürüklenmeyelim. Daha ileri gidebilmek için daha iyi tanıtım yapmalıyız. Bilinirliliğimizi ne kadar çok arttırabilirsek, o kadar çok mal satarız.

'ARTIK TESCİLLENDİ'
Üretim miktarımız, kalitemiz ve fiyatımızda sorun yok. Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz, ‘Dünya Türk Havlu ve Bornoz gününe’, bu bağlamdan bakmakta fayda görüyoruz. Öncelikle belirtmek isterim ki, bu etkinliğin belirlenmiş olması ve adının konmuş olması şüphesiz çok önemli ve büyük bir adım. Tanıtılacak temanın adı konmuş, tanımı yapılmış ve hafızalarda yer etmeye başlamış.

Gelecek yıllarda çok daha etkin bir tanıtım atağı hedefimizde olmalı. Tanıtımı uluslararası boyuta taşımamız gerekiyor. Tanıtımda kullanılacak slogan şimdiden belli ve uluslararası tescili yapıldı. ‘Turkish Towel ‘ yıllardır bilinen isim, artık tescillendi ve çok büyük hedefler için yola çıkmaya hazır”.

EMİNÖNÜ SOKAKLARINDA TURKUAZ GEÇİT
Gerçekleşen basın toplantısı ardından, katılımcılar, bugün için özel üretilen turkuaz renkli bornozları giyerek bando ekibi ve tahta bacaklar eşliğinde Eminönü sokaklarında yürüyüş yaptılar. Esnafın, halkın ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yürüyüşe katılanlar, hem Türk havlu ve bornoz tanıtımına katkıda bulundu hem de Eminönü sokaklarında unutulmaz bir deneyim yaşadılar.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE HAVLU VE BORNOZ BAĞIŞI
Ayrıca etkinlik kapsamında; Bolluca Sevgi Evi Çocuk Yuvası ve Yetimhane Yurdu, Emrullah Turanlı  Çocuk Yuvası, Göztepe Semiha Şakir Çocuk Yuvası, Küçükyalı Sevgi Evleri Çocuk Yuvası, Şeyh Zayed Çocuk Yuvası, Kocamustafapaşa Çocuk Yuvası, Atatürk Kız Yetiştirme Yurdu, Halkalı Yetiştirme Yurdu, Zeytinburnu Yetiştirme Yurdu Sevgi Evleri ve Darüllaceze’de yaşamını sürdüren ihtiyaç sahiplerine binlerce havlu ve bornoz bağışı yapıldı.

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week