detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Maliye Bakanı Şimşek’i ziyaret etti

Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (TMHGF) 3. Dönem Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyet Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i makamında ziyaret ederek sektörün yaşadığı sorunları aktardı ve desteğini talep etti.

14 Haziran’da bayrağı devralan TMHGF 3. Dönem Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan Hüseyin Öztürk başkanlığındaki heyet, 6 Eylül 2012 tarihinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e bir nezaket ve tanışma ziyaretinde bulundu. Başkan Hüseyin Öztürk, Başkan Yardımcıları Osman Ege, İrfan Özhamaratlı, Rıza Adıgüzel, İsa Dal ile yönetim kurulu üyeleri Ahmet Oktay, Metin Çetinkaya, Bahri Özdinç ve İlhan Kuloğlu’ndan oluşan heyet, görüşmede KDV iadesi ve tevkifatlar başta olmak üzere tekstil ve hazır giyim sektörünün belli başlı sorunlarını birinci elden aktararak çözüm konusunda destek istedi.

Sektör hakkında Bakan Şimşek’e rakamlarla bilgi veren TMHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, 2023 ihracat hedefine ulaşılması için bakanlıkla aralarında ciddi bir iletişim kurulması gerektiğini vurguladı. Bu nedenle kurumla sektör arasında yaşanan ve sorun olmadığı halde sorun gibi görünen yanlış anlaşılmaların iletişimle giderilebileceği belirtilerek Bakan Şimşek’ten daire başkanlığı düzeyinde bir koordinatörlük talep edildi. Tekstil ve hazır giyimin emek yoğun ve göçen bir sektör olduğunun altını çizen TMHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, tek çatı kuruluşu olarak yaptıkları çalışmalar hakkında Bakana bilgi verdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Mehmet Şimşek ise, tekstil ve hazır giyim sektörünün gerek sağladığı istihdam, gerekse gerçekleştirdiği ihracatla Türkiye açısından önemli bir sektör olduğunu ifade etti. Bakan Şimşek, TMHGF’nin talebini dikkate alarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nda (GİB), TMHGF’nin doğrudan iletişim kurabileceği bir birimin belirlenebileceğini ifade etti. Tekstil ve hazır giyim sektörünün Avrupa kaynaklı yaşadığı krize de değinen Bakan Şimşek, maliyetleri düşürme adına Yeni Teşvik Sistemi’nde ön plana çıkan 6. Bölge’ye yatırım konusuna ve yatırımcıya sağlanan avantajlara dikkat çekti.

Daha sonra GİB’na geçen TMHGF heyeti, burada Başkan Yardımcısı Şinasi Candan, Daire Başkanı Ömer Kaya, KDV Şube Müdürü Bahattin Akçay ile bir toplantı gerçekleştirdi.

  

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week