detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
Türkiye tekstil sanayii üretimde "Teknik Tekstiller" ile büyüyecek.

Almanya'nın Frankfurt şehrinde iki yılda bir düzenlenen Teknik Tekstiller fuarına bu yılda Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu / Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği olarak ikinci kez geniş katılımlı bir heyet ile ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye'nin geleneksel ve tarihi uzmanlığı olan tekstil dünyasına yeni bir pencere açarak, katma değeri yüksek ürünlere geçişi hızlandırmak amacıyla yapılan bu çalışma, Almanya'nın Frankfurt kentinde 3 gün sürdü. Pamukkale Üniversitesinden katılan Tekstil Mühendisliği bölüm başkanı Doç. Dr. Sema Palamutçu, Doç. Dr. Muhammet Akaydın ve Doç. Dr. Yüksel İkiz rehberliğinde 30 sanayicimiz, teknik tekstillere geçiş konusunda önemli tespitlerde bulundular.

Denizli Ticaret Odası ve Ebic desteği ile gerçekleştirilen ikili görüşmelerde firmalar teknoloji ve ürün transferi konusunda anlaşmalar gerçekleştirdiler.

Tekstil dünyasında son yıllarda önemli bir yükseliş trendi yakalayan "dokusuz yüzeyler" alanında makina üretimi yapan ve alanında dünya lideri konumunda olan "Dilo" firması ziyaretinde, DETGİS heyetini bizzat fabrikanın 3. Kuşak CEO su Bay Dilo karşıladı ve sunumlarının ardından fabrikada bulunan üretim tesisleri gezildi.

Fuar incelemelerinin ardında akşamları da, otel toplantı salonunda bir araya gelerek günün değerlendirmesini yapan heyet, teknik tekstillere geçişin üzerindeki formülleri tartıştılar. Fuar dönüşü Denizli Teknokent te tekrar bir araya gelen katılımcılar, son değerlendirmeleri yaptı. Burada söz alan akademisyenler ve sanayicilerin ortak fikri, teknik tekstiller alanında küçükte olsa yatırımlara başlamak, farklı bölümlerdeki akademisyenler ile ortak projeler gerçekleştirip, bunlar teknokent çatısı altında toplamak oldu.

‘’Sınırı zorlayacaklar’’

Heyete başkanlık eden Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsa Dal, "Teknik tekstiller alanında yapılacak yatırımlar ile Türkiye, toplam tekstildeki üretim ve ihracat cirosunda 100 milyar dolar sınırını zorlayacaktır" dedi. Sanayinin sanayi ile ve sanayinin üniversiteler ile iletişim ve işbirliğinin arttırmaları sonucunda ortaya çıkacak bilgi-sermaye birikimi, know-how ile hammadde ve makina noktasında da yatırımların gerçekleşmesi ile dışa bağımlılık zaman içerisinde azalacaktır. 

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week