detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
Bu işbirliğinin adı ‘Kardeşlik’

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği, Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünü ziyaret ederek, ortaklaşa yürütecekleri projeleri değerlendirdiler.  Fakültenin dersliğinde gerçekleşen ziyaret samimi görüntüler oluşturdu. Bugüne dek "Üniversite-Sanayi İşbirliği" olarak adlandırılıp uygulamada aksaklıklar yaşandığını belirten Dal, "Biz Pamukkale Üniversitesi ile yaptığımız bu çalışmaya Üniversite-Sanayi Kardeşiliği adı verdik, zira bu çalışmalar içinde azim, samimiyet ve kararlılık var" dedi.

 

 Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü ile DETGİS ‘in, Sanayi & Üniversite işbirliği başlığı altında gerçekleştirdiği projelerin en başında, adını başlığından alan işbirliği ve iş adamı & öğrenci & akademisyen iletişimi yer almaktadır. Daha önce birçok kez bir araya gelen DETGİS Üyeleri ve Genç Akademisyenler, İlimizde ve Türkiye de yapılmak istenen ve her zaman odaklanmaya çalışılan Üniversite Sanayi İşbirliği konusun da karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak, DETGİS’in P.Ü ile olan iyi iletişiminin ve samimiyetinin de verdiği güçle, birlikteliklerini ‘’Kardeşlik’’ olan nitelendirdiler.

 

DETGİS Yönetim Kurulu Başkanı İsa Dal, ‘’Derneğimiz, Pamukkale Üniversitesi Tekstil Müh. Bölümü öğrencilerinin kendileri için ne denli değerli olduğunu her platformda belirtmiş ve bu değeri, öğrencilerimizin eğitimindeki yol haritalarından mezun olduktan sonraki ilk iş deneyimlerine kadar destekleyerek göstermektedir. Bugünkü ziyaretimize de daha önce Fakültemize gelememiş ve akademisyenlerimizle yüz yüze görüşme fırsatı bulamamış Üyelerimizle geldik. Biz inanıyoruz ki bu ziyaretlerimizle oluşacak iletişim hem sektörümüzün geleceği adına hem de sosyal anlamda İlimize çok şey kazandıracaktır’’ dedi.

 

DETGİS Üyeleri ziyarette,  Tekstil Bölümünden mezun olan ya da kendilerine staj için gelen öğrencilerle ilgili önemli noktaları, hocalarıyla değerlendirerek güncel sorunlara  çözüm önerilerinde bulundular. Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünün en önemli sıkıntılarından biri olan tanıtım konusunun da ele alındığı ziyarette, kaliteli öğrencilerin P.Ü tercihinden YÖK ün puanlama sistemine kadar olan bütün detaylar görüşüldü. Bölümün tercih oranını artırmada STK olarak neler yapılabileceği tartışılırken, Üyeler aynı zaman da yeni mezun mühendislerden de neler isteyeceklerini belirttiler.

Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin uzmanlaşmak istedikleri dallar ile ilgili sanayicinin görüşü alınarak, planlama, desen ve tasarım, konfeksiyon, satın alma ve planlama gibi konularında önemine vurgu yapıldı. Öğrencilerin gerçek bir staj programını en iyi şekilde değerlendirmeleri için yanlarında olduklarını belirten DETGİS Üyeleri, başarılı ve işi gerçekten öğrenmek isteyen genç zihinlere kapılarının sonuna kadar açık olduğunu belirttiler.

Staj programlarının güçlendirilmesi ve ders seçimi gibi konularda sanayici ile birlikte hareket etme kararının alındığı ziyarette, öğrencilerin doğru yönlendirilmesi için ‘’Üniversite Sanayi Kardeşliği’’  toplantılarının aylık olarak yapılması planlanıyor.

 

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week