detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
6 Mart, Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü 2. kez kutlandı

Denizli'de havlu ve bornoz günü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin de katıldığı törenle kutladı. Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği'nin (DETGİS) girişimiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Dünya Havlu ve Bornoz Günü" nedeniyle, Bakan Zeybekçi dahil, törene katılanların tümü bornoz giydi.DETGİS Başkanı İsa Dal, kutlamalar konusunda daha önce yaptığı açıklamada, Denizli’nin 150 ülkeye havlu ve bornoz ihracatı yaptığını hatırlatmış, törenleri etkili tanıtım için gerçekleştirdiklerini açıklamıştı.
BU YILKİ KONSEPT: DÖRDÜNCÜ MURAT'IN HAMAM GÖMLEĞİ TANITIMI

Dal, açıklamasında bu yılki kutlamalarda Osmanlı padişahlarından 4. Murat’a ait olan Hamam Gömleği’nin de tanıtımının yapılacağını vurgulayarak, 400 yıl öncesinden esinlenerek el işi ile hazırlanan hamam gömleğinih Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye takdim edileceğini de söylemişti.

Havlu ve bornoz günü kutlamaları çerçevesinde ayrıca,Türk Tekstil Tarihi konulu bir de sempozyum düzenlendi.Havlu ve Bornoz günü kutlamaları Denizli Valiliği, Denizli Belediyesi, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, Denizli İhracatçılar Birliği’nin de desteğiyle gerçekleştiriliyor.Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği verilerine göre, üretilen havlu ve bornoz, 150 ülkeye ihraç ediliyor.
NEDEN 4.MURAD HAMAM GÖMLEĞİ

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı İsa Dal, Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü’nde neden 4.Murad'a ait hamam gömleği tanıttıklarını şöyle anlattı: "1623 ile 1640 yılları arasında hüküm süren Osmanlı Padişahı 4.. Murat’a ait hamam gömleğini tanıtacağız. Bugün bornoz adıyla tanıdığımız hamam banyo giysisinin, ilk kez ecdadımızın medeniyeti tarafından 'hamam gömleği' adıyla kullanıldığının ispatını ortaya koymuş olacağız.”

Geçtiğimiz yıl ilki kutlanan "6 Mart Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü" kapsamında Pamukkale'de bin kişiye bornoz giydirilmişti.


Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week