detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
Hedef bir yılda 42 Arge Projesi başlatmak

Denizli Tekstil Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı İsa Dal, sanayide mucizeler gerçekleştiren Denizli’nin iller bazında Arge projelerinde adının en son sıralarda yer aldığını söyledi.

Denizli’nin Arge proje üretimine destek vermek için dernek yönetim kurulu üyelerinin her şirketi için sektörle ilgili en az iki TÜBİTAK ve Santez gibi destek programlarına uygun Arge projesi hazırlamasını isteyeceklerini bu yolla yılsonunda 42 projenin hazır olacağını ifade eden DETGİS Başkanı İsa Dal, “Gelişmiş ülkelerin gelir seviyesine geçişin anahtarı Arge ye yatırım yapmaktan geçiyor. Türkiye milli gelirden Arge ye ayırmış olduğu pay itibariyle gelişmiş ülkelerin üçte biri kadar kaynak ayırmaktadır. İller bazında Arge projelerine baktığımız zaman da özellikle Denizli en son sıralarda yer almakta. Sanayi anlamında mucizeler gerçekleştiren Denizli’nin projelerde adı geçmiyor olması gelecek açısından endişe vericidir. Bu tabloyu olumluya bir hale çevirebilmek ve Arge ile proje kültürünü geliştirmek için çalışma başlatacağız. Pilot çalışma olarak genişletilmiş yönetim kurulumuz içinde her bir şirketin en az iki adet Arge ve yenilikçi proje geliştirmesi olacaktır. Bunlar içinde uygun görülenler olması durumunda, TÜBİTAK, Santez gibi destek programlarına uygun olan projelerin formata uygun hazırlanması konusunda derneğimiz hizmet verecek ve başvuru konusunda rehberlik yapacaktır. Bu çalışmalar sonucunda bir yıl içinde dernek olarak sektörde 42 adet proje başlatmayı hedefliyoruz. Bu projelerden birçok başarı hikâyesinin çıkacağından eminiz ve önümüzdeki yıl bu çalışmayı bütün üyelerimize yönelik gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Seçim bitti

Türkiye gündemini meşgul eden yerel seçimin yapıldığını, artık hedeflere odaklanılmasının vaktinin geldiğini belirten İsa Dal, “Geriye bıraktığımız seçim döneminden sonra tekrar önümüzdeki hedeflere odaklanmamız gerekir. İstikrardan yana tercihini yapan Türkiye, aynı zamanda ekonomik programlarında devam etmesi doğrultusunda yetki vermiş oldu. Bu bağlamda 2023 yılı hedefimize ulaşabilmemiz için iş dünyasının üzerine düşeni yerine getirmesi gerekmektedir. Katma değeri yüksek markalı yeni ürünlerle sektörümüzü hareketlendirmeliyiz. Yeni pazarlar ve yeni müşterilerle üretimimizi ve ihracatımızı arttırmalıyız” diye konuştu.

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week