detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
Hamam gömleği ihracata katkı sağlayayacak

Osmanlı padişahlarından Yıldırım Beyazıt'ın kızına gelinlik, Barbaros'a şal dokuyan Buldanlı dokuma ustaları, 4. Murat'ın Topkapı Sarayı Müzesi'nde sergilenen "hamam gömleği"ni fotoğrafından esinlenerek yeniden dokudu.

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı İsa Dal, Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Tezcan'ın desteğiyle söz konusu gömleğin dokunması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Müzede sergilenen gömleğin fotoğrafının çekilmesi için özel izin alındığını, daha sonra bu fotoğrafın dokuma ustaları tarafından incelendiğini ve ne tür kumaştan yapıldığının belirlendiğini aktaran Dal, daha sonra çalışmalarına başladıklarını ifade etti. Asırlar önce padişahlara tekstil ürünleri dokuyan ustaların torunları olarak böyle bir çalışmayı hayata geçirmeye karar verdiklerinde çok heyecanlandıklarını dile getiren Dal, "Görselinden esinlenerek yaklaşık 1 ayda hamam gömleğini dokumayı başardık. Bölgemizde ihracata yönelik faaliyet gösteren firmalar var. 4. Murat'ın giydiği hamam gömleğini dokuyabilmek ihracatımız için çok önemli" diye konuştu.

Buldan Ticaret Odası Başkanı Halil Baştürkmen ise "Asırlar sonra dokuma ustalarının torunları olarak biz 4. Murat'ın hamam gömleğini Buldan'da dokunabileceğini kanıtladık" dedi. Dokuma ustası Kadir Açar da eserin kumaşını dokurken heyecanlandığını bildirdi.

Üzerindeki desenlerin tezgahta yapılmasının zorluğuna işaret eden Açar, "Bunlar ancak yeminli ustalara öğretilen desenlerdir. Hamam gömleğini sadece fotoğrafını gördük. Deseni kataloğa döktüğümüzde lale motifine benzediğini gördük. O dönemlerde yapılan ürünü tekrar dokuyabilmek tarih sayfalarını karıştırıp sanki bir zaman makinesinde geziyor gibi bir his verdi bize" şeklinde konuştu.

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week