detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
''Bilim ve Tasarımı Sanata Dönüştür''

26 Eylül 2012

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri derneği, Türkiye'nin lokomotif sektörü ve 1.5 milyar USD lik tekstil ihracatı ile Türkiye'nin gözbebeği Denizli'de, 2000 yılından beri sektörün hizmetinde olan bir dernek. Temel hedefi sektörün daha kazançlı sürdürülebilir bir geleceğe yönlendirmesi. Denizli'nin modaya giden yolu tasarım ve tasarımcı altyapısıdır. Bu doğrultuda yapmış olduğumuz toplantılar ve sektörel iş günleri çalışmaları bir çok üreticimize ilham olmuş ve Türkiye genelinde örnek alınmıştır. Türkiye'de bir ilk olan "Ev ve Plaj Giyimi" yarışmasını organize ederek, niş sektörlere dikkat çekilmiş ve bu alanda farkındalık yaratılmıştır. Bu yarışma neticesinde İstanbul'da IFEXPO fuarı düzenlenmiştir. Türkiye genelinde Ev Giyimi ve Plaj Giyimi konsepti yaygınlaşmış ve markalar üretimlerini yapmak amacıyla ürün taleplerini Denizli'ye yönlendirmişlerdir. 

 4000 yıllık tekstil geleneğini geleceğe taşıyacak önemli ayaklardan biri olan teknik tekstiller konusunda Üniversiteler ve Uluslararası kurum ve kuruluşlarla temaslarda bulunduk. Almanya Teknik Tekstiller fuarı için oluşturmuş olduğumuz Sanayici ve Akademisyen heyeti ile önemli adımlar attık. Bu konuyu gündemde tutarak önemli bir farkındalık yarattık ve firmalar münferit olarak teknik tekstil alanında ARGE çalışmalarına ve yatırımlarına ağırlık verdiler.

 Sektörümüzün tasarım, marka, ARGE ve teknik tekstillere yoğunlaşması ile daha nitelikli üretim ve istihdam yapıldığını görmekteyiz. Bu çalışmalarla pazarını sadece gelişmiş olan ülkeler değil, gelişmekte olan ülkelere öncü tasarımlarını ve yüksek teknoloji ürünlerini götürerek Pazar alanını geliştirmek öncelikli hedefimizdir. Bu alanda adımızı uluslararası platformlarda duyurmak ve yatırımcılarımızın dikkatini çekmek amacıyla önemli bir çalışmaya adım attık. İnterdisipliner yapıya örnek teşkil edecek Sanayi, Üniversite, Kamu Kurumları, Odalar ve Birlikler, Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının birlikte yapacağı işbirliği sonucu Tekstil sektörünün metamorfozu hızlanacaktır. Bu amaçla Bilim Adamı ve Tasarımcının yapacağı ortak çalışma sonucu Ulusal çapta bir yarışma organizasyonu gerçekleştireceğiz. Akıllı Tekstiller, Akıllı Giysiler, Jeotekstiller, Medikal Tekstiller, İnşaat tekstilleri gibi konuları içerecek olan yarışmada, bilim adamının ARGE projesini, tasarımcının  ete kemiğe büründürmesi ile teatral bir sunum halinde sektörün dikkatini çekerek, ilham almasını ve geleceği hayal etmesini sağlamasını hedefliyoruz.

 Bu yapılacak çalışma sonunda sadece Denizli değil, Türkiye çapında bir hareketlilik oluşturacağımıza ve tekstilin 1. Ligine terfi ederek, sadece batı avrupa pazarına bağlı kalmadan, dünyanın her yerine ürün ve teknoloji satabileceğimizden eminiz.Tekstil sektörünün ve bu alanda istihdam edilen yüzbinlerce kişi adına bu projeye sahip çıkın , destek olun...

(Yarışma tarihi, katılım şartnamesi ve diğer detaylar ayrıca ilan edilecektir)

 

 

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week